Co s čím souvisí | Expozice
Expozice představuje veřejnosti velmi zajímavé, ale spíše vědecké téma a tak hlavní otázkou návrhu bylo, jak atraktivně tuto látku představit. Vědecká práce, práce paleografů, archeologů a vědců je charakteristická analytickým a systematickým přístupem. Hlavním expozičním principem se tak stává "vědecký stůl" umístěný v centru hlavní místnosti, kde jsou na jednom místě přehledně prezentovány poznatky a exponáty vytvářející most mezi kulturami vzdálenými od sebe 4000 let.
Vědecký stůl je barevně rozdělen do sektorů dle příslušných témat. Barevnost je zvolena v modro zelených tlumených barvách, které jsou doplňkovými barvami k hliněným tabulkám a také barvami, které se v té době používali ke zdobení architektury na glazovaných kachličkách. Exponáty díky tomu nejlépe vyniknou a svěží barevnost přiblíží téma i dětským návštěvníkům. Barva zároveň umožní návštěvníkům lepší orientaci v obsahu. Vitríny v majetku muzea jsou rozmístěny v rámci stolu a jsou natřeny do příslušné barvy, k danému tématu. Na stole jsou umístěny i interaktivní prvky jako je obrazovka s virtuální realitou, hologram, haptický exponát tabulky nebo také prostor pro plastelínu a výrobu vlastního otisku "pečetícím válečkem".
Spojujícím prvkem v grafice je mřížka - rastr, který evokuje analytické členění archeologického naleziště na sektory nebo také paleografickou tabulku. Grafika je navržena na tabulkách z kapa desky, které jsou naskládané a nalepené na stole. Některé z těchto tabulek jsou ve vertikální poloze a mohou být ve větším formátu použity např. pro portréty osobností (např. Bedřicha Hrozného) nebo detailní vyobrazení požadovaného motivu. Tímto se na celý stůl dostává hravost, která zároveň umožňuje velkou flexibilitu v zobrazování nebo strukturování informací tak, aby byly pro návštěvníka zábavné. Grafika také může evokovat zápisky a poznámky vědců polepené po stole.
- Klient
- Národní muzeum
- Datum
- 2020
- Autor
- Lucie Kirovová, Lucie Chroustová, Tereza Beranová