Slasti a neřesti | výstava
Architektonická koncepce výstavy vychází z myšlenky kontrastu mezi konzervativní společností a lidovou kulturou. Téma požitků silně naráželo na konzervativně laděnou společnost 19. a 20. stol. kdy se odráželo nejsilněji v lidové kultuře, kde byly tyto požitky jako součást normy a uvolnění od těžké práce. Požitky umí být zároveň velmi veselé a emocionálně člověka nabudí i uklidní. Někdy se však z nich stanou patologické jevy, které jsou v každé společnosti i historickém kontextu méně nebo více tolerovány nebo perzekuovány.
Koncepce výstavy navozuje zábavnou a hravou atmosféru s ukrytými tajemstvími. Vložený box v prostoru hlavního sálu je navenek svázaný v modulovém a ortogonálním řádu. Uvnitř se však objevují skryté tajné prostory, plné barev a křivek, prezentující tabuizované (nahota, sexualita) nebo i patologické (alkoholismus) požitky překlápějící se spíše do tématu neřestí. Symboly a jinotaje vyskakují ve formě masopustních masek nebo grafických motivů nad rámec boxu. Forma boxu je prolamována štíty, evokujícími domy / náves, které prezentují soukromí a skryté nebo utajené požitky před společností. Hmota je lokálně od země odskočená, aby bylo možné tušit lidi skryté v objektu - tajemství je o to napínavější, když ho skoro vidíme.
Objekt v sobě obsahuje spoustu šuplíků nebo dvířek, které skrývají citlivé exponáty nebo i citlivé informace. Návštěvník tak postupně hledá a objevuje další tajemství, může nakukovat do vnitřních tajných prostorů kukátky v různých výškách. Výstava se tak stává velmi interaktivní a hravou. Tajemství, dvířka a kukátka jsou skrytá v různých výškách, kdy nižší úroveň je zaměřená spíše na dětského návštěvníka a vyšší na dospělého.
- Klient
- Národní muzeum | Národopisné muzeum Národního muzea
- Datum
- 2025
- Autor
- Lucie Kirovová, Jan Pečinka | grafika: Ondřej Zámiš| foto: Jiří Beran