Volejbalové 100letí | expozice
Lehkost, pohyb a dynamika jsou ústředními motivy architektonického návrhu expozice "Volejbalové století". Letící volejbalové míče s trajektoriemi, rozfázovaný pohyb volejbalistů a zavěšená volejbalová síť nutí návštěvníka vnímat celý prostor i do výšky, ve které se odehrávají volejbalové smeče nad sítí.
Prostor u výtahu je věnován úvodním tématům, a především interaktivním prvkům pro návštěvníky. Je možné si zde vyzkoušet výšku skoku nebo výšku smeče a porovnat se s rekordy z volejbalového světa. Po tomto úvodním rozehřátí se návštěvník ocitá v hlavním sále. Instalace jednotlivých témat a časové osy tvoří po obvodu plynulou sjednocující linku. Vitríny z výstavního fundusu NM jsou zakomponovány do soklu, který vizuálně sjednocuje různé druhy vitrín a vytváří také plochu pro odpočinek návštěvníků na sedačkách připomínající tribuny v tělocvičně.
Volně v prostoru jsou na kruzích z linolea instalována diorámata z oblečených figurín, lajnovačky, volejbalový umpire nebo také vzorkovnice různých povrchů, na nichž se volejbal hraje. Pod stropem se vznáší síť, přes kterou létají míče. Na stěně s okny je ve spodní části zavěšená průsvitná textilie s grafikou a nad ní je volná instalace ze zavěšených míčů. Po celé okenní stěně se pohybuje silueta volejbalisty v rozfázovaném pohybu.
Na osu prostoru jsou umístěny top exponáty (poháry) z různých významných utkání, které reprezentují nejlepší momenty československého a českého volejbalu. Při průchodu stěnou s poháry se návštěvník ocitá v síni slávy. Síň slávy je navržena ve tvaru oblé kapsle. Zavěšená textilie tvoří jak podklad pro grafiku, tak pro projekci medailonů jednotlivých osobností.
- Klient
- Národní muzeum
- Datum
- 2021
- Autor
- Lucie Kirovová, Tereza Beranová, Lucie Chroustová, grafika: Ondřej Zámiš, foto: Jiří Beran